ניוון רשתית (AMD)

(AMD – Age Related Macular Degeneration )

מחלת ה-AMD היא הגורם העיקרי לעיוורון במדינות המערב ובישראל. במחלה קיימת פגיעה במרכז הרשתית (מקולה), המובילה לירידה ניכרת בחדות הראייה תוך שימור יחסי של הראייה ההיקפית (תמונה 1).

תמונה 1

amd-view

ד"ר אהוד רכטמן מתארח אצל ד"ר שלמה שגב בדיון על מחלת ניוון הרשתית בגיל המבוגר.

מדוע המחלה נפוצה כל כך? מה גורם לה? וכיצד ניתן לטפל בה?

גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם גיל מתקדם (רוב החולים מעל גיל 80), גנטיקה (אוכלוסייה לבנה וקרבה מדרגה ראשונה לחולה AMD) ועישון. מרבית חולי ה-AMD מצויים בשלב הנקרא "יבש", המתבטא בניוון הדרגתי לאורך שנים של המקולה (תמונה 2). בשלב זה מופיעים שינויים במרכז הראיה, כמו גם הצטברות של חומרי "פסולת" הקרויים "דרוזן" מתחת לרשתית. ניוון זה מוביל במיעוט המקרים לנזק קשה ובלתי הפיך לראייה.תמונה 2
מקולה של עין ימין עם דרוזן רבים בחולה שאינו חש בפגיעה בראיה (למעלה). מקולה תקינה של עין שמאל להשוואה (למטה)

1

2

AMD רטוב
בעשירית מחולי ה-AMD מתפתחים כלי דם חדשים מתחת למקולה (AMD רטוב) העלולים להוביל לפגיעה משמעותית בראייה תוך שבועות אחדים (תמונה 3).

תמונה 3
מקולה של עין שמאל עם AMD רטוב. ניתן להתרשם מדימומים ונוזלים במרכז הרשתית. הראיה בעין זו ירודה ומעוותת.

Picture3

חשוב מאד לבצע מעקב תכוף, הן של רופא העיניים והן של החולה עצמו אחר מהלך המחלה. ניתן להיעזר בבדיקה עצמית ב- Amsler grid (תמונה 4) אחר התקדמות המחלה והפיכתה מהשלב היבש לרטוב. כאשר הקווים הישרים הופכים מעוותים זהו בסיכוי גבוה סימן מקדים להתקדמות המחלה ועל החולה לפנות מיידית לבדיקת רופא עיניים ו- OCT.

תמונה 4

4

הפסקת עישון ונטילת שילוב של ויטמינים ייעודי למחלה עשויים להאט את קצב התקדמות ה-AMD היבש ואת הסיכוי להפיכתו ל-AMD רטוב.

מומלץ לשלב בכל בדיקת רשתית גם בדיקת OCT, שמשפרת משמעותית את יכולת האבחון ודירוג חומרת המחלה. אי גילוי במועד של ניוון רשתית רטוב עלול להוביל למצב בו הרשתית מוחלפת  ברקמת צלקת ולפגיעה חמורה ובלתי הפיכה. (תמונה 5).

תמונה 5

5

מאז 2006, חלה פריצת דרך משמעותית ביכולת הרפואה למנוע עיוורון מ-AMD רטוב. זאת באמצעות הזרקה תוך עינית של חומרים המונעים צמיחת כלי דם פתולוגיים. במחקרים רב מרכזיים גדולים נמצא כי השימוש בטיפולים אלו הביא לעצירת הידרדרות חדות הראיה ברוב החולים ואפילו לשיפור בחדות הראיה בשליש מהחולים.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann