ד"ר אהוד רכטמן

ד"ר אהוד רכטמן

רופא עיניים, מומחה רשתית

בדיקות OCT, שדה ראייה וצילומי צבע של הרשתית ועצב הראייה

בדיקת OCT לעיניים

בדיקת או סי טי ((Optical Coherence Tomography, OCT  הינה שיטת הדמיה חדשה יחסית שנכנסה לשימוש נרחב מאז שנת 2000 והיא בטוחה לחלוטין, אינה כואבת או פולשנית. באמצעותה ניתן לכמת באופן מדויק (דיוק של 5-10 אלפיות המילימטר) את מבנה שכבות הרשתית המרכזית, הנקראת מקולה, וגם את עובי סיבי עצב הראיה.

כיום חלק חשוב מהערכת חומרת מחלות רשתית ועצב שונות נעשה ע"י בדיקת OCT ובלעדיה עלולים שלא לאבחן במועד מצבים הדורשים טיפול דחוף , למשל ניוון רשתית רטוב (WET AMD), סיבוכי סוכרת ברשתית או חסימות וריד רשתית

במרפאתנו, קיימים שני מכשירים מסוג : OCT Spectralis של חברתHeidelberg   ומכשיר OCT נוסף בשם Cirrus של חברת Zeiss . הדבר מאפשר ביצוע הבדיקות כחלק בלתי נפרד מבחינת העיניים ואבחון מדוייק ומהיר יותר של מצב הרשתית. במידה ויש גם צורך בטיפול דחוף כמו במקרה של ניוון רשתית רטוב, ניתן לקבל את הטיפול במקום וכך ניתן  לחסוך זמן יקר ולשפר את הסיכוי למנוע פגיעה בלתי הפיכה בראייה.

מכשיר הOCT מאפשר גם הערכה מדוייקת יותר של בריאותו של עצב הראייה ולצורך כך כולל מכשיר ה Spectralis  את הגרסה האחרונה של תוכנה ה Glaucoma Module Premium Edition.

להזמנת תור לבדיקת OCT ניתן להתקשר בכל שעה
לטלפון – 1-700-70-10-30

דוגמאות לצילומי OCT של רשתית העין

בדיקת OCT של הרשתית עם פיענוח מיידי ע"י מומחה רשתית

שכבות הרשתית המרכזית, האזור החשוב ביותר ברשתית לצורך ראיה חדה), באות לידי ביטוי ויזואלי בעזרת בדיקת ה OCT.  הבדיקה מקבילה לבדיקת האולטרסאונד, אך עושה שימוש בגלי אור בטוחים לחלוטין במקום גלי הקול באולטרסאונד.
במרפאה אצלנו בדיקת ה OCT מתבצעת יחד עם בדיקה קלינית של העיניים ומפוענחת במקום ע"י ד"ר אהוד רכטמן, רופא עיניים מומחה רשתית. במידה ויש צורך בטיפול דחוף בהזרקה תוך עינית עקב מחלת רשתית ניתן לבצע אותו במרפאה באותו היום. כך נחסכים מהנבדק זמני ההמתנה לתור לבדיקת האו סי טי במכון של קופת החולים או בבית חולים וזמני ההמתנה לפיענוח ע"י הרופא במכון ולהתייעצות חוזרת עם רופא העיניים המטפל לגבי תוצאות בדיקת הOCT. זמני המתנה אלו עלולים להקטין את הסיכויי למנוע פגיעה בלתי הפיכה בראיה.

פיענוח OCT יחד עם הבדיקה

מחלות הרשתית העיקריות בהן נעזרים בבדיקת OCT :

  • ניוון רשתית – הגורם מס' 1 לעיוורון במדינות המערב ובישראל. במחלה קיימת פגיעה במרכז הרשתית (מקולה), העלולה לגרום לירידה ניכרת ובלתי הפיכה בחדות הראייה. AMD פוגע בראיה בשתי דרכים: AMD יבש בו יש איבוד של קולטני אור במרכז הרשתית ו AMD רטוב בו יש גם צמיחה של כלי דם פתולוגים, מתחת למרכז הרשתית. חשוב מאוד לאבחן AMD רטוב בזמן, מכיוון שככל שמקדימים לאבחן ולטפל ב AMD הרטוב, כך מצמצמים את הפגיעה הבלתי הפיכה בראיה. עיכוב של שבועות בודדים באבחון ובטיפול, עלול להוביל לפגיעה משמעותית ובלתי הפיכה בראיה, בדומה לאיחור בכיבוי שריפה.
  • רטינופתיה סוכרתית – הסיבוך העיקרי בעיניים כתוצאה ממחלת הסוכרת, נעורים ומבוגרים, הוא הפגיעה ברשתית העין. הסיבה העיקרית לפגיעה בראיה כתוצאה מסוכרת, היא היווצרות בצקת (עיבוי) במרכז הרשתית (מקולה). הדרך הטובה ביותר לכמת את מידת הבצקת היא ע"י צילום 
  • חסימת וריד רשתית  –מצב זה דומה לסיבוך של הסוכרת ברשתית. הנזק העיקרי בו הינו בצקת במקולה ופגיעה בראיה כתוצאה מכך. גם כאן

צילומי צבע של הרשתית ועצב הראייה

בנוסף למכשיר ה OCT המרפאה מצוידת במצלמת רשתית איכותית וחדשה. הצילומים מסייעים לתעד ולעקוב בצורה מדויקת יותר אחר ממצאי הרשתית, לפענח ממצאים, ולמסור יעוץ רפואי מקצועי. 

מחלות רשתית העין העיקריות בהן רצוי להשתמש במצלמת רשתית לאיבחון ותיעוד הינן: סיבוכי סוכרת ברשתית, חסימת וריד ברשתית וניוון רשתית.

בדיקת שדה ראייה

שדה הראייה עלול להפגע כתוצאה ממחלות עיניים ומוח שונות. על מנת להעריך את מידת הפגיעה יש צורך בביצוע בדיקת שדה ראייה.

לאחרונה הוספנו לציוד ההדמיה במרפאה מכשיר שדה ראייה חדש בשם Humphrey, של חברת ZEISS. זהו המכשיר המתקדם ביותר בתחום כיום.

המחלות העיקריות הפוגעות בשדה הראייה:

  • גלאוקומה (Glaucoma) – המחלה העיקרית הפוגעת בשדה הראייה.
  • מחלות אחרות הפוגעות בעצב הראייה, כגון Anterior Ischemic Optic Neuropathy.
  • מחלות רשתית כגון  Retinitis Pigmentosa ונזק משימוש ממושך מתרופות.
  • מחלות הפוגעות בעפעפיים (כמו צניחת עפעפים) ובארובה של העין (בעיקר משנית למחלה בבלוטת התריס- Disease Thyroid Eye)
  • מחלות הפוגעות במוח – בעיקר גידולי מוח (Brain Tumors) וארועים מוחיים (שבץ, CVA).

לעיתים תכופות יש צורך לבצע מספר בדיקות הדמיה ע"מ להעריך טוב יותר את מצב העיניים. במרפאה אנו נותנים שירותי הדמיה הן לחולים שלנו והן לחולים של רופאים אחרים. במידת הצורך, ניתן לבצע בדיקת שדה ראייה, OCT וצילום צבע של הרשתית ועצב הראייה בביקור אחד.

בדיקת שדה ראייה ממוחשבת

להזמנת תור לבדיקת שדה ראייה ניתן להתקשר בכל שעה לטלפון – 1-700-70-10-30

דילוג לתוכן