ד"ר אהוד רכטמן

ד"ר אהוד רכטמן

רופא עיניים, מומחה רשתית

בדיקות OCT וצילומי רשתית

בדיקת OCT לעיניים

בדיקת או סי טי ((Optical Coherence Tomography, OCT  הינה שיטת הדמיה חדשה יחסית שנכנסה לשימוש נרחב מאז שנת 2000 והיא בטוחה לחלוטין, אינה כואבת או פולשנית. באמצעות בדיקת OCT ניתן לכמת באופן מדויק (דיוק של 5-10 אלפיות המילימטר) את מבנה שכבות הרשתית המרכזית, הנקראת מקולה, וגם את עובי סיבי עצב הראיה.

בדיקת הOCT  מהווה כיום חלק חשוב מהערכת חומרת מחלות רשתית שונות ובלעדיה עלולים שלא לאבחן במועד מצבים הדורשים טיפול דחוף , דוגמת ניוון רשתית רטוב (WET AMD).

במרפאתו של ד”ר אהוד רכטמן, רופא עיניים ומומחה רשתית, קיימים  שני מכשירים מסוג  OCT של החברות המובילות בעולם בתחום (Hiedelberg Engineering ו Zeiss ). הדבר מאפשר ביצוע הבדיקות כחלק בלתי נפרד מבחינת העיניים ואבחון מדוייק ומהיר יותר של מצב הרשתית. במידה ויש גם צורך בטיפול דחוף לניוון רשתית רטוב, ניתן הטיפול במקום וכך עשוי הדבר לחסוך זמן יקר ולשפר את הסיכוי למנוע פגיעה בלתי הפיכה בראיה. 

להזמנת תור לבדיקת OCT ניתן להתקשר בכל שעה לטלפון – 1-700-70-10-30

בדיקת OCT של גבר

דוגמאות לצילומי OCT של רשתית העין

בדיקת OCT עם פיענוח מיידי ע"י מומחה רשתית העין

בדיקת ה או סי טי  מדגימה את שכבות הרשתית המרכזית (האזור החשוב ביותר ברשתית לצורך ראיה חדה).  הבדיקה מקבילה לבדיקת האולטרסאונד, אך עושה שימוש בגלי אור בטוחים לחלוטין במקום גלי הקול באולטרסאונד.
בדיקת ה OCT מתבצעת במרפאה, יחד עם הבדיקה הקלינית של העיניים ומפוענחת במקום ע”י ד”ר אהוד רכטמן, רופא עיניים מומחה רשתית. במידה ויש צורך בטיפול דחוף בהזרקה תוך עינית עקב מחלת רשתית ניתן לבצע אותו במרפאה באותו היום. כך נחסכים מהנבדק זמני ההמתנה לתור לבדיקת האו סי טי במכון של קופת החולים או בבית חולים וזמני ההמתנה לפיענוח ע”י הרופא במכון ולהתייעצות חוזרת עם רופא העיניים המטפל לגבי תוצאות בדיקת הOCT. זמני המתנה אלו עלולים להקטין את הסיכויי למנוע פגיעה בלתי הפיכה בראיה.

פיענוח OCT יחד עם הבדיקה

מחלות העיניים העיקריות בהן נעזרים בבדיקת OCT :

  • ניוון רשתית (AMD) – הגורם מס’ 1 לעיוורון במדינות המערב ובישראל. במחלה קיימת פגיעה במרכז הרשתית (מקולה), העלולה לגרום לירידה ניכרת ובלתי הפיכה בחדות הראייה. AMD פוגע בראיה בשתי דרכים: AMD יבש בו יש איבוד של קולטני אור במרכז הרשתית וAMD  רטוב בו יש גם צמיחה של כלי דם פתולוגים, מתחת למרכז הרשתית. חשוב מאוד לאבחן AMD רטוב בזמן, מכיוון שככל שמקדימים לאבחן ולטפל בAMD הרטוב, כך מצמצמים את הפגיעה הבלתי הפיכה בראיה. עיכוב של שבועות בודדים באבחון ובטיפול, עלול להוביל לפגיעה משמעותית ובלתי הפיכה בראיה, בדומה לאיחור בכיבוי שריפה.
  •  רטינופתיה סוכרתית – הסיבוך העיקרי בעיניים כתוצאה ממחלת הסוכרת, נעורים ומבוגרים, הוא הפגיעה ברשתית העין. הסיבה העיקרית לפגיעה בראיה כתוצאה מסוכרת, היא היווצרות בצקת (עיבוי) במרכז הרשתית (מקולה). הדרך הטובה ביותר לכמת את מידת הבצקת היא ע”י צילום  OCT.
  • חסימת וריד רשתית  –מצב זה דומה לסיבוך של הסוכרת ברשתית. הנזק העיקרי בו הינו בצקת במקולה ופגיעה בראיה כתוצאה מכך. גם כאן OCT  הינה ההדמיה העיקרית שמאפשרת למומחה הרשתית להחליט האם לטפל וכן להעריך את השפעת הטיפול. 

צילומי צבע של הרשתית

בנוסף למכשיר ה OCT המרפאה מצוידת במצלמת רשתית איכותית וחדשה. הצילומים מסייעים לתעד ולעקוב בצורה מדויקת יותר אחר ממצאי הרשתית, לפענח ממצאים, ולמסור יעוץ רפואי מקצועי. 

מחלות רשתית העין העיקריות בהן רצוי להשתמש במצלמת רשתית לאיבחון ותיעוד הינן: סיבוכי סוכרת ברשתית, חסימת וריד ברשתית וניוון רשתית.

דילוג לתוכן