ד"ר אהוד רכטמן

ד"ר אהוד רכטמן

רופא עיניים, מומחה רשתית

הזרקות תוך עיניות

הידעת שזריקות לעין יכולות להציל את הראיה?

תרופות המוזרקות ישירות לחלל זגוגית העין, יכולות למנוע עיוורון הנובע ממחלות רשתית נפוצות דוגמת: AMD (ניוון רשתית), סיבוכי סוכרת ברשתית העין וחסימה בווריד ברשתית. התרופות העיקריות המשמשות בהזרקה תוך עינית במחלות הינן מסוג Anti-VEGF. במקרה של סיבוכי סוכרת ברשתית או חסימת וריד רשתית, ניתן לעשות גם שימוש בסטרואידים בהזרקה תוך עינית.

חשוב מאוד להדגיש שיעילות ההזרקות התוך עיניות, תלויה בעיקר באבחון וטיפול במועד. לאחר טיפול שבוצע בזמן, קיימת גם חשיבות רבה להמשך מעקב צמוד של רופא רשתית הנעזר בבדיקת OCT  לרשתית העין.

מרפאת הרשתית של ד"ר רכטמן, מומחה עיניים ורשתית, מתמחה באיבחון, מעקב ובטיפול במחלות רשתית שונות.  בכדי להקל על המטופלים, הבדיקה של הרשתית, צילומי ההדמיה (OCT וצילומי צבע) וההזרקות תוך עיניות, מתבצעות באותו הביקור. ההזרקות מבוצעות ע"י ד"ר אהוד רכטמן, בבטיחות ובנוחות.

במקרים דחופים, ניתן לקבל הזרקה תוך עינית ע"י ד"ר רכטמן בתוך יממה.

לתאום תור התקשרו בכל יום בשבוע, 24 שעות ביממה לטלפון: 1-700-70-10-30, מקרים דחופים יופנו מיידית לטלפון האישי של ד"ר רכטמן.

התהליך של זריקות תוך עיניות:

  1. המטופל נשכב על מיטת הטיפולים במרפאה.
  2. העין מורדמת ע"י טיפות הרדמה.
  3. העין והעפעפיים מנוקים עם חומר מחטא (בד"כ פולידין), בכדי ליצור אזור סטרילי.
  4. הפנים מכוסים פרט לעין.
  5. מפסק עפעפיים מולבש על העין, על מנת לשמור אותה פתוחה.
  6. לאחר חיטוי נוסף של אזור ההזרקה בלחמית העין (החלק הלבן סביב הקרנית) תוזרק לעין התרופה.
  • יש לציין שנפח התרופה המוזרקת הוא כגודלה של טיפת מים וההזרקה התוך עינית מתבצעת עם מחט דקה ביותר, כך שהכאב קל עד בלתי מורגש כלל.
  • חשוב שבזמן התהליך ההזרקה המטופל לא ידבר, כיוון שכך עשוי לרדת הסיכוי לזיהומים.

ביממה לאחר ההזרקה התוך עינית תיתכן תחושת צריבה בעין, בה ניתן לטפל ע"י טיפטוף דמעות מלאכותיות.

יש לחזור על תהליך ההזרקה לעין אחת לחודש או לפי החלטת הרופא בהתאם למצב הרשתית.

כמו לכל פרוצדורה רפואית, גם בהזרקות תוך עיניות יש סיכון לסיבוכים.  הסיבוך הקשה ביותר הינו זיהום תוך עיני המופיע בד"כ בימים הראשונים אחרי ההזרקה ולשמחתנו שכיחותו מאוד נמוכה (אחת לאלפיים הזרקות). סיבוכים נוספים יכולים להיות קרע והיפרדות רשתית, דימום תוך עיני, פגיעה בעדשה או בחלקי עין האחרים. שכיחותם של סיבוכים אלו היא נמוכה מאוד.

דר רכטמן לפני טיפול - במרפאה
ד"ר רכטמן מבצע הזרקה תוך עינית במטופל
דילוג לתוכן