ד"ר אהוד רכטמן

ד"ר אהוד רכטמן

רופא עיניים, מומחה רשתית

היפרדות זגוגית וקרע ברשתית

(פלוטרים - floaters, ראיית זבובים, עכבישים או חוטים)

הפרדות זגוגית

כשם ששאר איברי הגוף מזדקנים, כך גם העיניים. אחת מהתופעות שחווים אנשים רבים הינה עכירויות בראיה באחת או בשתי העיניים. שם נוסף לעכירויות הינו פלוטרים, אבל יש המשתמשים במונח ראיית זבובים, עכביש או חוטים. בגיל מבוגר מופיע לרוב מצב הנקרא הפרדות זגוגית (PVD – posterior vitreous detachment) בו הזגוגית ניתקת מהרשתית. בימים ובשבועות הראשונים להיפרדות הזגוגית האדם רואה עכירויות משמעותיות ויכול לראות גם הבזקי אור. 

היפרדות זגוגית יכולה להוביל לקריעת כלי דם ברשתית ואף לקרע ברשתית. במצב זה יש צורך בבדיקת עיניים דחופה ע"י רופא עיניים, לחיפוש אם נוצר קרע ברשתית כתוצאה מהיפרדות הזגוגית. במידה ומאתרים קרע ברשתית יש צורך להגביל אותו ע"י טיפול לייזר דחוף – בו ביום! אחרת עלול קרע זה להתפתח להיפרדות רשתית שתחייב ניתוח חירום להצלת הראיה.

המרפאה מצויידת במכשיר לייזר לטיפולים דחופים להגבלת קרע רשתית ולמניעת הפרדות רשתית. 

דימום בזגוגית 1 רקע לבן
צילום רשתית עם דימום כתוצאה מהיפרדות זגוגית
דימום בזגוגית -עכביש- רקע לבן
צילום רשתית עם דימום "עכבישי"
קרע ברשתית - צילום צבע
צילום רשתית עם קרע

קרע ברשתית

הזגוגית אחוזה בחוזקה במספר נקודות ברשתית, כולל ראש עצב הראיה, המקולה, סביב כלי דם ובחיבור הקדמי של הזגוגית. בתהליך של PVD ייתכן מצב בו הזגוגית נפרדת ובנקודה מסויימת היא קורעת חתיכת רשתית (קרע ברשתית). קרע ברשתית מהווה גורם סיכון ממדרגה ראשונה להתפתחות היפרדות רשתית. זאת כיוון שדרך הקרע חודרים לרוב נוזלים מחלל הזגוגית אל מתחת לרשתית ומפרידים את הרשתית ממקומה.

במידה ומוצאים קרע ברשתית, יש לטפל בו מיידית בלייזר על מנת למנוע היווצרות הפרדות רשתית אשר מחייבת לרוב ניתוח חרום להצלת הראיה. כאמור, המרפאה מצויידת במכשיר לייזר המאפשר ביצוע טיפול לייזר מיידי.

קיים מענה אנושי בטלפון 1-700-70-10-30 בכל שעה 7 ימים בשבוע, במקרים דחופים הפניה מועברת לד”ר רכטמן מיידית.​

דילוג לתוכן